Ruhunu özgür bırak, dansın karakterini yansıtsın…

Ruhunu özgür bırak, dansın karakterini yansıtsın…

Dans Kursu Bakırköy, stresten kurtulmak, yaratıcılık yeteneğini geliştirmek, müziği yaşam biçimine dönüştürmek ve duygularınızı beden diline yansıtmak isteyen kişileri bekliyor.

Dans Kursu Bakırköy, stresten kurtulmak, yaratıcılık yeteneğini geliştirmek, müziği yaşam biçimine dönüştürmek ve duygularınızı beden diline yansıtmak isteyen kişileri bekliyor.

Genç, dinamik ve profesyonel eğitimci kadrosu ile dikkat çeken Dans Akademi, meraklıları için en ideal ortamı sunuyor.

Genç, dinamik ve profesyonel eğitimci kadrosu ile dikkat çeken Dans Akademi, meraklıları için en ideal ortamı sunuyor.
Previous
Next

Sirtaki - Yunan Ezgileri İle Doyumsuz Bir Eğlence!

Sirtaki

Yunan dansı olarak tanımlanan Sirtaki, Bizans döneminde İstanbul’da Arnavut kasapların oynadığı danstır. Sirtaki kursu kolların ve ayak hareketlerinin önemli olduğu ve giderek hızlanan bu halk oyununun günümüzde yaşatılmasını sağlar. Aslında 1960’lara kadar kasap anlamına gelen “hasapiko” sözcüğü bu dans için kullanılmıştır. Bir diğer Yunan dansının adı olan “sirto” sözcüğüne “-aki”  küçültme ekinin eklenmesi ile bugünkü kullanımına erişilmiştir.

Hasapiko ağır ağır başlayıp yavaş ritimlerle biter. Oysa Sirtaki yavaş başlar ve hızlı hareketlerle sonlanır. Bu farktan dolayı da isim değişikliğine gidilmiştir. Hem birbirine bağlı hem de bağımsız olan bu iki dans Yunan kültürünün zengin örneklerinden sadece birkaçını oluşturur. Günümüzde de aynı ilgi ve sevgi ile icra edilmektedir.

Sirtaki Nasıl Yapılır? – Yeteneklerinizi Keşfedin

Müziksel yapı olarak 2/4’lük bir ölçüye dayanan Sirtaki 4/4’lük ölçü ile biter. Ağır figürlerle beraber sert ve yumuşak geçişlerle dans edilir. Buzuki adlı geleneksel enstürman ile çalınan parçalar eşliğinde yer yer halay pozisyonu alınarak sürdürülür. Yalındır ancak basit değildir. Ustalık gerektiren karmaşık hareketler de vardır. Canlılık ve duygu aktarımına dayanır, heyecanı ve neşeyi karşı tarafa aktarmak esastır.

Figürler üç farklı kategoriye ayrılır:

  • Coşku ve sevinç
  • Koy verme ve dağıtma
  • Toparlanma ve durulma

Sıçrama hareketleri ve bükülmeler dışında zorluk içermez, öğrenilmesi zevkli ve kolaydır. Zamanla alışkanlık haline gelecek olan hareketler ile daha samimi bir şekilde dans etmek mümkün olacaktır. Sirtaki kursları bu eğitimi almanız için ilk başvuracağınız yerlerden olmalı.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Zor bir dans olmaması sebebiyle kişinin yıllarca sürecek bir eğitime ihtiyacı yoktur. Dans okullarında aylık kurlar halinde verilmektedir. Ağır ve hızlı hareketleri kişinin zorlanacağı şekilde sportiflik istemediği için kısa sürede öğrenilebilir. Yaşam şekli haline gelmesi gereken dans etme kavramı kurslarımızla birlikte sizlerin de hayatlarında yer etmeye çalışıyor.

Ayakkabılarınız Sağlam Olsun!

Kasap dansından oluşturulduğu için anlaşılacağı üzere canımızın istediği anda kalkıp oynayabilme şansına sahibiz. Bu nedenle günlük giysilerinizle bile rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Çantanızda su, havlu, vitamin sağlayacak yiyecekler bulunması iyi olur. Ayrıca dizleri yere vurma hareketleri ve grup halinde çokça efor sarf edilen figürleri olduğu için ekstra giysi almanızda yarar var. En önemlisi de yere sert vuruşlar gerçekleştirildiği için dayanıklı ve rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Neden Biz?

Dans Akademi ekibi olarak deneyimli ve eğitimli kadrosu sizlere keyifle ve gururla hizmet etmektedir. Geniş salonlarımız, çocuklar ve büyükler için ayrı dans dersleri programı ve uygun ücretlerimiz ile siz de bizi tercih edebilir ve dans etmenin baş döndüren dünyasına adım atabilirsiniz. Zengin ve kaliteli ismimiz ile her zaman sizin yanınızda yer alıyoruz.