Genç, dinamik ve profesyonel eğitimci kadrosu ile dikkat çeken Dans Akademi, meraklıları için en ideal ortamı sunuyor.

Genç, dinamik ve profesyonel eğitimci kadrosu ile dikkat çeken Dans Akademi, meraklıları için en ideal ortamı sunuyor.

Dans Kursu Bakırköy, stresten kurtulmak, yaratıcılık yeteneğini geliştirmek, müziği yaşam biçimine dönüştürmek ve duygularınızı beden diline yansıtmak isteyen kişileri bekliyor.

Dans Kursu Bakırköy, stresten kurtulmak, yaratıcılık yeteneğini geliştirmek, müziği yaşam biçimine dönüştürmek ve duygularınızı beden diline yansıtmak isteyen kişileri bekliyor.

Ruhunu özgür bırak, dansın karakterini yansıtsın…

Ruhunu özgür bırak, dansın karakterini yansıtsın…
Previous
Next

Zeybek – Efelerin dansı...

Zeybek

Zeybek denilince akla ilk olarak Ege bölgesinin mert, cesur, atılgan erkekleri gelir. Türk köylüsünün tipik bir örneğidir Efeler. Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmış, bugün tarihi bir anı olarak hafızalarda yer etmektedir. Efsanelerinden mi, müziğinden mi, duruşundan mı bilinmez bu dansın gönüllerdeki yeri bir başkadır. İzlemekten keyif aldığınız bu dansı profesyonel bir platforma taşımak ise ancak zeybek kursu ile mümkündür.

Zeybek Nasıl Yapılır?

“Zeybek nasıl yapılır?” Sorusuna verilebilecek en kolay cevap şu şekildedir. Kişiler meydana çıkar ve kendine özgü tavırlarıyla ağırca gezinir. Yere doğru eğilip parmağını toprağa daha sonra silahlığına sürerek ayağa kalkar ve gezinmeye devam eder. Gezme bölümü bittikten sonra zurna çalan insan oyunun ezgisini çalmaya başlar. Kişi ellerini kaldırarak oynamaya başlar. Bazen bir elini dizine, bir elini silahlığına vurarak oyuna devam eder. Her oyuncunun kendisine özgü bir tavrı ve oyun stili vardır.

Örneğin kadınların oynadığı oyunlar erkeklerinkine göre daha yürüktür. Ağır Zeybek ismiyle anılan bu türe en çok Aydın, Muğla ve Manisa illerinde rastlanmaktadır. Toplu olarak oynanan bu dansta oyuncular arasında müzik ve ritim hariç hiçbir bağ bulunmaz. Oyunu oynayan kişi hiçbir kurala bağlı kalmadan tamamen içinden geldiği gibi oynar. Toplu olarak oynandığında, yöresel olarak daire formu kullanılır. Her dansın kendi içerisinde zorlukları vardır. Zeybek’te öne çıkan ağır hareketleri ve dik duruşu kısa sürede öğrenemeseniz de düzenli çalışmanız durumunda rahatlıkla kavrayabilirsiniz.

Kıyafetleri ve Yöreselliği İle İlgi Çekiyor!

Zeybek kursu öğrencilerin genellikle tek ya da eşli oynamışını isterler. Gerçek uygulaması da aslında bu şekildedir. Bazen oyun sırasında davulun kenarına ayak vurulması bir gelenektir. Meydanlarda davul zurna eşliğinde, kapalı yerlerde ise bağlama ile beraber oynanır. Oyunlarda çift zurna olması ise bu efelerin adeta geleneğidir.

Bu dansın gördüğü ilginin bir diğer sebebi de giyilen zeybek kıyafetleridir. Erkekler genellikle fes, gömlek, çuka potur, kuşak, kemer, körüklü çizme, gümüş köstek, potur, yağlık gibi tasarımlara öncelik tanırken, kadınlar çiçeklerle işlenmiş başlıklar, şalvar, yöresel veya düz bir gömlek, ayakkabı, cepken ve çorap ile dans kıyafetlerini tamamlamaktadır. Başlıca zeybek kıyafetleri bu şekildedir.

Zeybek ne kadar sürede öğrenilir?

Geniş alanlarda oynanması gereken bir dans olarak bilinen zeybek, genellikle ilk 4. ve 5. haftada zorlanacağınız hareketleri barındırmaktadır. 2 veya 3 aylık bir eğitim süreciyle zeybeğin tüm tekniklerini öğrenebileceğiniz gibi kendinizi geliştirmek için çalışmalarınızı tekrar etmelisiniz. Özellikle vücudunuzun bütünleştirebilmek için kurs sürecinizi hızlandırmak yerine hareketleri kapsamlı olarak algılayabileceğiniz bir sürece tanıklık etmelisiniz. Ayak ve kol hareketlerinin yoğun olarak kullanıldığı dansı öğrenebilmek için uzun süreli çalışmalar yapmalı, belirli koreografilerde yer almalı ve kendinizi geliştirebilmek için çaba göstermelisiniz. Zeybek ne kadar sürede öğrenilir? Sorusuna net bir yanıt vermek zor olsa da ortalama 2 ay demek mümkündür.

Neden Dans Akademi?

Dans Akademi uluslararası çapta modern bir kurs olup, atölye çalışmaları, eğitim seansları ile geniş bir yelpazede eğitim sunmaktadır. Zeybek dersi konusuna ayrı bir önem veren Dans Point, meraklılarına özel programlar hazırlamış ve alanın uzman eğitmenlerin tecrübeleri ortaya koyulmuştur. Eğitimlerin yanı sıra öğrencilerine dostane bir ortamda eğlenceli vakitler sunan Dans Akademi, öğrenmeyi keyifli bir hale getirmektedir.